Elemencik
Cotygodniowa porcja wiedzy.
Czy słyszeliście już termin ‘Szczurzy Król’? Jeśli nie odsyłamy do wcześniejszego artykułu!
To była mimo wszystko przyjemniejsza część historii – istnieje jeszcze drugie wyjaśnienie terminu „Szczurzego Króla” i tym razem oznacza on metodologię, która umożliwia zburzenie podstawowych więzów zorganizowanych struktur społecznych. Ten niechlubny tytuł możemy nadać jednemu stworzeniu, a dokładniej osobie, która uosabia konstrukt jednostki egoistycznej, prowadzącej do destrukcji otoczenia na skutek działań wbrew przyjętym zasadom moralnym.
Dlaczego ponownie odnosimy się do szczurów? Właśnie na tych stworzonkach przeprowadzono pewien bardzo specyficzny eksperyment, które wybrano ze względu na ich silne pojęcie zbiorowości czyli tzw. instynkt umysłu zbiorowego. Społeczność szczurów tworzy tak silne więzi, że celem nadrzędnym wobec indywidualnych jednostek jest dobro grupy. Zdegenerowane lub egoistyczne osobniki są poddawane swoistemu ostracyzmowi, żeby przypadkiem nie doszło do rozpowszechnienia tychże zachowań na pozostałe szczury i w konsekwencji rozsadzenia społeczności od środka.
Eksperyment „Szczurzy Król”, który demonstruje, że nawet tak społeczne stworzenia można doprowadzić do samozagłady przeprowadzono w następujący sposób. Wybrano najsilniejszego i największego szczura z całej grupy, po czym zaczęto powoli i metodycznie wpajać mu zachowania amoralne – takie, które są nie do pomyślenia w społeczności – w postaci… kanibalizmu!
Etapy
I) Izolacja oraz nakłonienie do spożywania martwych szczurów.
II) Zmiana diety na osłabione i chore, lecz tym razem żywe szczury.
III) Szczury zdrowe. Oczywiście nie był to proces łatwy – minęło trochę czasu zanim ‘Szczurzy Król’ przekonał się do spożywania pobratymców. Co znamienne, za każdym razem potrzebował coraz mniej czasu na podjęcie decyzji konsumpcyjnych aż pod sam koniec momentalnie rzucał się na dostarczone żywe szczury. Ostatnim etapem jest wprowadzenie takiego osobnika do niczego nie spodziewającej się społeczności.
I uwaga! „Szczurzy Król” zdawał sobie sprawę, że jego zachowanie jest niedopuszczalne. Zdawał sobie sprawę, że zostanie wykluczony ze społeczności jeśli pokaże kim naprawdę jest. Cóż więc zrobił ‘Szczurzy Król”? Nie zmienił swojej diety, lecz podstępnie odciągał pojedyncze osobniki z dala od stada i tam je pożerał. Początkowo jego otoczenie traktowało go jak swojego i ufało mu całkowicie – w myśl zasady społeczności zbiorowej. Prędzej czy później jednak poznali się na wilku w owczej skórze…
Eksperyment ten wskazuje w jaki sposób bezwzględna rywalizacja, chciwość i egoizm – mająca początek przy odrzuceniu zasad moralnych – może doprowadzić do zagrożenia ładu w społeczeństwie. Zastanówcie się czy takie zachowania nie są zagrożeniem dla ludzi, w szczególności wtedy gdy człowiek człowiekowi wilkiem (a może człowiek człowiekowi szczurem?).
No właśnie, jak myślicie co zrobiła społeczność szczurów ze „Szczurzym Królem”? Odpowiedź jest zaskakująca – uciekła! Zawsze uciekała. Nigdy nie próbowała walczyć z nim siłą, jakby kierując się maksymą: „nie możesz zabić smoka, ponieważ zabijając, sam się nim stajesz”.
Autor: dr Adam Gorczyński, ELEMENTUM
Zapraszamy do przeczytania naszych pozostałych artykułów. A jeśłi spodobał Ci się ten artykuł to koniecznie polub nasz fanpage FB.
Źródła:
Grafika – http://niepoprawni.pl/blog/2757/
[http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2018/…/szczurzy-krol/]
[https://www.youtube.com/watch?v=IOcV-3tCm3U]