Matura na 100% z chemii?
Oto 6 wskazówek jak przygotować się do egzaminu maturalnego z chemii.
Egzamin maturalny z chemii to dla wielu magiczny klucz w dalszej edukacji. Można nim otworzyć bramę, za którą kryją się studia medyczne, albo inną bramę, za którą kryją się studia chemiczne lub weterynaryjne a nawet studia z psychologii. Klucz jest uniwersalny, każdy może go mieć, jednak tylko najbardziej wytrwali zdobędą go.
Obejrzyj także wywiad z Marceliną, maturzystką w 2020 roku która uzyskała niespełna 90% na maturze rozszerzonej z chemii.
Co odróżnia osoby, które otwierają sobie dalszą wymarzoną drogę, od tych którzy podążają za tym co los im przyniesie?
Według mnie jest kilka czynników składających się na ten sukces, jednak najważniejszą z cech jest determinacja. Od kilku lat przygotowuję razem ze swoim zespołem uczniów do matury. Często pojawia się pytanie od maturzystów lub abiturientów poprawiających maturę:
,,Czy w roku uda się przygotować do matury rozszerzonej od zera, aby uzyskać wynik powyżej 80%?”
Sprawdźmy, co mówią liczby! Od września do połowy maja jest około 250 dni. Przy codziennej nauce około 8 h dziennie, uzyskasz wynik 2000 h nauki to imponujący efekt, ale czy to wystarczy, aby biegle tworzyć nazwy związków, pamiętać próby identyfikacyjne oraz liczyć zadania chemiczne?
Szwedzki profesor psychologii Anders Ericsson przeprowadził badanie dotyczące czasu jaki był potrzebny początkującemu skrzypkowi do koncertowania w akademii berlińskiej. Badanie pokazało, że był to czas 10 000 h, aby dojść do najwyższego poziomu. Teorię Ericssona próbowała podważyć dr Brooke Macnamara badającą mechanizmy nabywania umiejętności. Dr Brooke stwierdziła, że to nie sama praktyka tylko wpływ na sukces. Jednak wielogodzinnej pracy również nie wykluczyła.
Wracając do pytania, czy te 2000h wystarczy, aby przygotować się do matury z chemii. Dla osób posiadającą duża determinację i prawidłowe przygotowanie to będzie aż za dużo! Najgorsze co można zrobić to zaplanować uzyskanie 100% wyniku na maturze, zmarnować swój czas podczas przygotowania i na końcu rozczarować się ostatecznym wynikiem. Niestety wiele osób lubi jedynie słuchać, być w temacie. Jednak gdy przychodzi do rozwiązywania problemów w zadaniach, część osób nie potrafi poradzić sobie z tym obowiązkiem. Absolutnie to rozumiem, taka jest naturalna cecha ludzka. Uwielbiamy przecież rzeczy proste, ekscytujące, bez większego wysiłku. A nasz organizm ogranicza wysiłek do minimum, aby nie tracić energii.
Marzenia
Marzenia są właśnie w takiej sferze! Wyobraźmy sobie studia wybranego przez nas kierunku na przykład na Sorbonie, podążamy korytarzami uniwersytetu, na którym wcześniej studiowała nasza rodaczka Mara Skłodowska-Curie, czy to nie ekscytujące?
Teraz kolejny eksperyment, wyobraź sobie swoje biurko w domu, przy którym siedzisz całymi dniami, nic się nie zmienia oprócz przerzucanych kartek w twoich zbiorach lub przeczytanych artykułach, które śledzisz. Tutaj również czujesz ekscytację? Czy jedynie nudę i zmęczenie…
Tak często wygląda zdobycie ,,klucza do sukcesu”.
Jednak jeśli masz jasno wyznaczoną ścieżkę, świetnych nauczycieli, którzy w pigułce dadzą Ci esencję wiedzy chemicznej, niezbędnej do matury, a Ty dzięki swojej determinacji rozwiążesz niezbędne zadania to twoja nauka nabierze rozpędu do takiego stopnia, że po dostaniu arkusza będziesz czuł spokój i pewność!
Dlatego jeśli wiesz, że mimo własnego zwątpienia i zwątpienia innych, dasz radę. To koniecznie weź sobie do serca te wskazówki!
- Zapisz sobie koniecznie na kartce wynik maturalny, który chciałbyś otrzymać na maturze. Dodaj jeszcze, dlaczego potrzebujesz takiego wyniku, oraz na co Tobie on pozwoli. Pamiętaj, aby być ze sobą szczery. Kartkę schowaj w dobrym miejscu.
- Ustal harmonogram samodzielnie lub ze swoim nauczycielem tak abyś zdążył przerobić wszystkie tematy do matury.
- Kontroluj swoje postępy w nauce raz w miesiącu, to pozwoli sprawdzić progres w Twoim przygotowaniu.
- Wracaj koniecznie do przerobionego materiału. Nauczanie blokowe idąc krok po kroku nie pozwoli Ci osiągnąć takich wyników jak różnorodne łącznie materiału. Z nauką jest jak klockami lego, dokładasz klocki z nowymi informacjami do już istniejącej bazy. Jeśli zrobisz to krok po kroku to prawdopodobnie bez instrukcji już tego nie odtworzysz, bo tylko realizowałeś obcy pomysł. Jeśli użyjesz swojej wyobraźni i myślenia to Ty zostajesz konstruktorem!
- Pamiętaj o wolnym! Determinacja i upór maniaka to jedne z najważniejszych cech, jednak twój mózg musi czasem odpocząć, dlatego jeśli czujesz, że nauka nie jest już tak efektywna, to koniecznie odetnij się od nauki. Wyjeżdżając na kilka dni, albo oddaj się swojej pasji.
- W międzyczasie uprawiaj sport. Nic nie męczy bardziej organizmu w tym kręgosłupa niż wielogodzinne siedzenie przy biurku. Po kilku miesiącach intensywnej nauki możesz mieć pewne problemy zdrowotne. Dlatego na przykład po godzinie nauki koniecznie zrób ruchową przerwę, aby nie zapomnieć o krótkiej przerwie ustaw sobie przypomnienie w telefonie.
Jeśli jednak boisz się, że może się nie udać, szkoda Ci zainwestowanego czasu lub zastanawiasz się jak odbiorą to inni jeśli jednak nie uda Ci się uzyskać zaplanowanego wyniku to koniecznie przemyśl swoją decyzję dwa razy!
Jeśli brakuje Ci jakiś wskazówek w jaki sposób przygotować się do matury z chemii lub masz wątpliwości albo pytania to śmiało napisz do nas w komentarzu! Aby być na bieżąco z naukową wiedzą śledź nasz fanpag FB.
A jeśli zainteresował Cię temat i chciałbyś dowiedzieć się więcej to zapraszamy do umówienia się na lekcję z chemii(korepetycje chemia) do naszego eksperta!
Autor: Maciej Młodziejewski, ELEMENTUM